Otrdiena, 2019. gada 22 . janvāris

Vārda dienas: Austris

  • -A
  • A
  • +A

Tradīcijas, ticējumi, rituāli un sīpoli Salas pagastā

11.04.2018 14:40
7

Tradīcija, arī paraža, ir konkrētā ļaužu kopienā izveidojies uzskatu, ieradumu un darbību kopums, kas tiek nodots tālāk no paaudzes paaudzē. Tradīcijas ir kultūras nemateriālā mantojuma elements. Tā kā pasaulē daudz kas mainās, tad arī tradīcijas laika gaitā mainās

7.aprīlī, Vecā pavasara Māras dienā, KIC filiālē Salas pagastā “Vietvalži” notika pirmā “Tradīciju diena”. Jau no paša rīta sāka darboties mājražotāju un amatnieku gadatirgus, kur varēja iegādāties Latvijā ražotu produkciju. Līdzi tika ņemta ne tikai visa ģimene, bet arī savas ģimenes tradīciju vācelīte, ar kuru labprāt padalījās gan pasākuma apmeklētāji, gan tirgotāji.

Bērnus sveica amatierteātra izrāde “Olimpiskās spēles”, kas iepriecināja ar muzikālu priekšnesumu un rotaļām. Arī vakara programmā pieaugušajiem bija iespēja redzēt jauniešu teātra “Eksperiments” izrādi “Sesija. Latvju dainas. Kāzas.”, kas ļāva gan izsmieties, gan iepazīties ar mūsu senču garīgo mantojumu – latvju dainām – nedaudz citādā gaisotnē.

Svinot Vecā pavasara Māras dienu, no koka ripiņām veidojām aizsardzības talismanus, tajos iededzinot senlatviešu zīmes. Bija iespēja klausīties un redzēt Japānas samuraju skolas paraugdemonstrējumus, kurus izpildīja Arnis Spurdziņš, kas ir Samuraju skolas pasniedzējs un vada nodarbības Piņķos un citur Latvijā, un ar kuru tiks turpināta sadarbība. Iespējams, ka drīzumā arī Salas pagastā notiks Samuraju skolas nodarbības.

Vietu un tradīcijas kādreiz saista arī pavisam ikdienišķas lietas. Salas pagastā šis ikdienišķais brīnums ir sīpols. Sīpolciems un Sīpolkalns ir atgādinājumi, kas iezīmējuši sīpola palikšanu šajā vietā uz ilgiem laikiem, kaut arī Sīpolkalna dabā vairs nemaz nav. Iespējams, ka pašu pirmo sīpolu Latvijā iestādīja bez vārda, bet tad, kad tam atrada piemērotu vietu augšanai (sīpoliem patīk smilšaina augsne), tad vārdu tas ieguva līdzīgu tam, kā to sauc Peipusa ezera apkaimē (igauniski “sibul”), kur sīpolu audzēšana ieguvusi kultūras mantojuma nozīmi. Purvaini krasti, smilšu joslas un sēres, smilšu kāpas – kaut kas līdzīgs arī Babītes ezera krastos. Un līdzīgas arī sīpolu audzēšanas tradīcijas, kas abās vietās atstājušas paliekošu iespaidu gan apkārtnes iedzīvotāju sadzīvē, gan tradīcijās, gan vietu nosaukumos.

Savā romānā “Bandavā”, kur stāstīts par dzīvi Kurzemes hercogistes laikos, Jēkabs Janševskis apraksta precīzi tādu sīpolu vēršanas tehnoloģiju, kāda tā bijusi iecienīta arī Salas pagastā. Viņš raksta, ka sīpolu virtenes veidotas kā mākslas darbi, apakšā liekot lielākās galviņas, tad iepinot vidējās un visbeidzot pašas mazākās. Tam bijis vairāk praktisks ka estētisks pamatojums, jo lielās galvas ātrāk apēstas, lai nesabojājas, bet mazākās atstātas sēklai. Sīpoli nebija tīkami mušām telpā, arī senajā Romā tie izmantoti tādam pašam nolūkam. Ticējums vēsta, ka sīpols aizbaida no mājas ļaunos garus.

Lai atdzīvinātu sīpolu stādīšanas tradīcijas un sveiktu Latviju tās simtgadē, Latvijai par godu “Tradīciju dienas” apmeklētāji Latvijas “sīpolu kartē” stādīja savu sīpolu. “Sīpolu karti” šobrīd iespējams apskatīt iekštelpās, bet 9. maijā, Ījāba dienā, tā tiks izstādīta pie Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” ieejas. Tradīcijas ir jākopj un jāatjauno, šoreiz tā bija sīpolu stādīšana, bet vasaras beigās tie būs “Salas pagasta Sīpolu svētki”, kuros ievāksim mūsu stādīto sīpolu ražu, bet arī uzzināsim no Latvijā atzīta pavāra, ko no sīpola var pagatavot, kurš ir sīpolu kapāšanas čempions, kā arī vēl daudz ko citu.

Visas Tradīciju dienas garumā “Vietvalžu” izstāžu zāles uzņēma rekordlielu apmeklētāju skaitu. Visu paaudžu interesenti vēlējās vairāk uzzināt gan par Salas pagasta vēsturi, gan E. Pāvulu, gan dalīties savās atmiņās par sīpoliem un tradīcijām.

Rakstu sagatavoja:

Dace Ulpe,
izstāžu zāles vadītāja Kultūrizglītības centra filiālē Salas pagastā “Vietvalži”

Sabīne Upeniece,
kultūras pasākumu organizatore Kultūrizglītības centra filiālē Salas pagastā “Vietvalži”

 

Pēdējais atjaunošanas datums: 11/04/2018 14:44
atpakaļ