Sestdiena, 2020. gada 11 . jūlijs

Vārda dienas: Leonora, Svens

  • -A
  • A
  • +A

Sakopta apkārtējā vide – ne tikai pašvaldības atbildība

01.07.2020 08:42

Ņemot vērā arvien pieaugušo nekārtību publiskajos atkritumu šķirošanas punktos, pašvaldības pārstāvji, 29.jūnijā tiekoties ar atkritumu apsaimniekotāju “Eco Baltia vide”, sekojot citu Pierīgas pašvaldību piemēram, apsprieda varbūtību dažus publiskos šķirošanas punktus tuvāko mēnešu laikā slēgt, aicinot iedzīvotājus, uzņēmumus un namu apsaimniekotājus atkritumu šķirošanas konteinerus ierīkot savu īpašumu teritorijās.

Pēdējā gada laikā Babītes novada pašvaldība sadarbībā ar “Eco Baltia vide” atkritumu šķirošanas punktos ir dubultojusi konteineru skaitu, tāpat ir palielināts izvešanas biežums – no vienas uz trim reizēm nedēļā. Atbilstoši pašreizējā līguma nosacījumiem, “Eco Baltia vide” šķiroto atkritumu konteinerus iztukšo trīs reizes nedēļā – pirmdien no rīta, ceturtdien no rīta un piektdien vakarpusē, savukārt tekstila konteiners tiek iztukšots reizi nedēļā.

Pirms mēneša pie šķirošanas punktiem pašvaldība izvietotoja informatīvas zīmes par to, kā pareizi šķirot atkritumus. Tāpat šķirošanos punktos tiek veikta videonovērošana, lai fiksētu negodprātīgas personas, kuras pārkāpj šķirošanas atkritumu lietošanas noteikumos un/vai rada nekārtību ap konteineriem. Līdz šim par konstatētiem pārkāpumiem jau sastādīti septiņi administratīvā pārkāpuma protokoli.

Pandēmijas laikā būtiski pieauga atkritumu apjoms arī šķiroto atkritumu konteineros, kā arī palielinājās to gadījumu skaits, kad pie šķirotiem atkritumiem tiek izmesti sadzīves atkritumi. Sadzīves atkritumu piejaukums var būt iemesls tam, ka konteiners netiek iztukšots grafikā paredzētajā laikā, jo konteinera saturs ir uzskatāms par sadzīves atkritumiem. Viens no iemesliem, kādēļ atkritumu šķirošanas konteineros tiek mesti sadzīves atkritumi, ir tas, ka daļa iedzīvotāji joprojām nav noslēguši līgumus ar atkritumu apsaimniekotāju par sadzīves atkritumu izvešanu, tāpēc šķirošanas atkritumu punktus izmanto, lai negodprātīgā ceļā atbrīvotos no šiem atkritumiem. Babītes novada pašvaldības sabiedriskās kārtības sargi veic teritoriju apsekošanu un informē mājsaimniecību pārstāvjus par nepieciešamību noslēgt līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju, kā to paredz Babītes novada saistošie noteikumi par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, ja tas līdz šim nav izdarīts.

Iedzīvotāju sūdzības sociālajos tīklos, zvani un vēstules liek pašvaldībai apsvērt iespēju veikt kardinālākas izmaiņas gan sadzīves atkritumu, gan šķiroto atkritumu savākšanas organizēšanā. Tādēļ, ņemot vērā aprakstīto situāciju, ja līdz septembrim šķiroto atkritumu konteineros joprojām būs liels sadzīves atkritumu piejaukums, pašvaldība būs spiesta slēgt dažus publiski pieejamos atkritumu šķirošanas punktus (Piņķos – “Lokos” un pie “Elvi”, Babītē – Bērzu ielā un pie “Elvi”), aicinot iedzīvotājus un namu apsaimniekotājus rīkoties pašiem, noslēdzot līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju un vienojoties par šķiroto atkritumu izvešanas grafiku atbilstoši individuālajām vajadzībām. Šādu praksi, kā stāstīja “Eco Baltia vide” pārstāve Vika Markava, jau pārņēmušas vairākas Pierīgas pašvaldības, mudinot iedzīvotājus atbildīgāk izturēties pret pašu radīto atkritumu utilizāciju. Pierīgā arvien mazāk tiek izmantoti publiskie atkritumu šķirošanas punkti, un iedzīvotāji izvēlas šķirot savā privātīpašumā vai daudzdzīvokļu nama pagalmā, jo tas ir ērtāk, atkritumi nekur nav jāved, un arī šķiroto atkritumu apsaimniekošana kļūst kontrolētāka atšķirībā no publiskās teritorijas. Kā piemēru “Eco Baltia vide” pārstāvji sanāksmes laikā minēja Mārupes novadu, kur patlaban 75% iedzīvotāju atkritumus šķiro savās mājsaimniecībās, un publisko atkritumu šķirošanas punktu ir salīdzinoši maz. Šķirojot atkritumus, liela daļa atkritumu nenonāk kopējā sadzīves atkritumu konteinerā, bet gan tiek sadalīti starp sadzīves atkritumu, kartona/plastmasas, tekstila un stikla konteineriem, tādējādi samazinās nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms un līdz ar to arī atkritumu apsaimniekošanas izmaksas.

Arī Babītes novadā daudzdzīvokļu māju apsaimniekotājiem, biedrībām un juridiskajām personām individuālie šķirošanas konteineri ir bez maksas, savukārt privātmāju iedzīvotāji par vienreizēju maksu var iegādāties individuālos konteinerus vai somas. Šo konteineru izvešana tiek nodrošināta bez maksas saskaņā ar iepriekš sastādītu grafiku.

Turpmāko divu mēnešu laikā iedzīvotājus īpaši aicinām atbildīgi izturēties pret atkritumu šķirošanu, ievērot sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumus, pierādot, ka publiskie atkritumu šķirošanas punkti ir dzīvotspējīgi un iedzīvotājiem nepieciešami. Tikai no ikviena atbildīgas rīcības atkarīgs, kādu vidi radām sev apkārt.

UZMANĪBU!

  • Par nenoslēgtu atkritumu apsaimniekošanas līgumu un citu Babītes novada pašvaldības saistošo noteikumu “Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi” nosacījumu neievērošanu vainīgās personas saucamas pie administratīvās atbildības Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa noteiktajā kārtībā un apmērā.
  • Šķiroto atkritumu konteinerā atkritumus nedrīkst ievietot necaurredzamā maisā! Atkritumiem ir jābūt redzamiem. Viss, kas tiek ievietots maisā, tiek traktēts kā sadzīves atkritumi. Pie tam, ja atkritumu izvedēji konstatē daudz šādu nenosakāma satura maisu, šķirošanas konteiners netiek iztukšots, un nākamajā reizē jau šo konteineru iztukšo kā sadzīves atkritumus. Līdz ar to zūd jēga godprātīgo iedzīvotāju darbam, šķirojot atkritumus, un atkritumu izvešana tiek kavēta līdz sadzīves atkritumu izvešanas dienai.
  • Ja atkritumu konteiners ir pilns, lūgums atkritumus atvest vēlāk, kad atkritumi ir izvesti, nevis likt pilnus maisus blakus konteineram vai mēģināt pārpildītajā konteinerā ko papildus ievietot.
  • Patlaban “Eco Baltia vide” veic pārrunas ar veikalu tīklu “Lats” par iespēju veikalos iegādāties maisus, kur ievietot bioloģiskos atkritumus (nopļauto zāli, lapas, koku zarus, ābolus). Piepildīto maisu pēc tam ir iespējams atstāt blakus savam sadzīves atkritumu konteineram, kur to paņems kārtējā atkritumu izvešanas reizē. Šādi maisi būs nopērkami arī sadzīves atkritumiem.
  • 29.-30. jūlijam “Eco Baltia vide” Babītes novadā plāno lielgabarīta sadzīves atkritumu izvešanu. Informācija par šo akciju ir pieejama pašvaldības mājaslapā.

Informācija par atkritumu apsaimniekošanu Babītes novadā un publiskajiem atkritumu šķirošanas punktiem atrodama www.babite.lv sadaļā Iedzīvotājiem – Atkritumu apsaimniekošana.

Informāciju sagatavoja:

Lelde Drozdova-Auzāne,

Babītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējais atjaunošanas datums: 06/07/2020 11:28
atpakaļ