Sestdiena, 2020. gada 31 . oktobris

Vārda dienas: Rinalda, Rinalds, Valts

  • -A
  • A
  • +A

Piņķos apzināta lielākā metāla kroņu kolekcija Rīgas apkārtnē

06.07.2020 10:43

Pirmās ziņas par to, ka Piņķu Sv. Jāņa baznīcas bēniņos ir saglabājušies vairāki metāla kroņi tika saņemtas jau 2019. gada decembrī. Tagad – 2. jūlijā –  informācija tika pārbaudīta, un atklājās, ka patumšajā baznīcas bēniņu telpā patiešām ir šie kroņi, un pat samērā daudz – astoņi.

Visi astoņi metāla kroņi no tumšās bēniņu telpas pa šaurām un stāvām torņa kāpnēm vispirms tika nonesti lejā uz plašākām telpām, kas vairāk der to izpētei. Bēniņos vasarā gaisa temperatūra ir gluži kā siltumnīcā, un arī apgaismojums  – visai pieticīgs. Pārvietojot metāla kroņus, pirmais, kas tika pamanīts, ir to tehniskais stāvoklis. No saglabāšanās viedokļa – ļoti labs, jo kroņi ir maz rūsējuši, joprojām krāsaini un detaļām bagāti. Cita lieta – ļoti noputējuši, arī apkvēpuši, viens stipri deformēts un cietis no uguns. Tomēr arī tas ir vērtīgs, saglabājams, jo tam ir ļoti reta satura komplektācija.

Metāla kroņu tradīcijas objekti, kas vairumā gadījumu ir saistāmi ar 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākumu, vislabāk saglabājas iekštelpās. Āra apstākļos tie stipri vairāk tiek pakļauti laika apstākļu izmaiņām, korozijai, dažādiem dabas un cilvēku radītiem bojājumiem.

Pēdējos gados Latvijā apzinātas vairākas iekštelpās saglabātas kroņu kolekcijas (izcilākās – Jaunraunā un Vējavā), un tieši tās ir saglabājušās viskvalitatīvāk.

Piņķu baznīcas astoņi metāla kroņi tika novērtēti, izmērīti, izpētīts to saturs un konstruktīvie risinājumi, izzināti arī bojājumi, bet iegūto datu apstrāde un izpēte vēl turpināsies. Pirmie secinājumi par Piņķu metāla kroņu kolekciju ir tādi, ka tā tiešām ir labi saglabājusies. Tā pārdzīvojusi arī 2018. gada septembra baznīcas torņa ugunsgrēku. Viens vai divi no astoņiem kroņiem atradušies tuvāk degšanas vietai, tie arī vairāk cietuši no apkvēpšanas, viens no tiem deformēts. Šim bojātajam kronim ir ļoti reta augu un ziedu sugu komplektācija – efejas, kā galvenās saturā, vidū skaista paparde (biežāk tās vietā sastopami palmu zari), un īpaši ir arī ziedi – kronī atveidotas narcises, kas metāla kroņos atrodamas ārkārtīgi reti. Piņķu metāla kroņi ir dažādu meistaru darināti un atšķirīgu izmēru. Starp astoņiem kroņiem nav divu vienādu. Lielākais ir 97,5 x 67 cm liels, bet mazākais – 54 x 38 cm. Kopumā – kultūrvēsturiski ļoti vērtīgs mantojums, kas maksimāli labi saglabājams nākamām paaudzēm.

Interesanti, ka netālu esošajos Piņķu kapos 1960. gados bijušas arī vairākas metāla kroņu vannas, bet tās līdz mūsdienām vairs nav saglabājušās (Piņķu baznīcas pērmindera un kapu administratora Jāņa Amola atmiņas. Paldies viņam par ziņām un atsaucību!). Šogad plašāka metāla kroņu tradīcijas izpēte notiek Zemgales reģionā, un to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Ikviens, kam zināms par metāla kroņu vietām un ir kādi atmiņu stāstījumi par šo tēmu, laipni aicināts sazināties pa e-pastu: petroglifi @ inbox.lv .

Plašāks apraksts un vairāk attēlu: www.petroglifi.lv .

Teksts un foto: © M.hist. Andris Grīnbergs, LPC, 2020. gada jūlijs.
Attēlā: viens no astoņiem Piņķu baznīcas metāla kroņiem. Šim sastāvā ir papardītes – saldsaknītes un reti kroņos atveidotās rudzupuķes.

Pēdējais atjaunošanas datums: 06/07/2020 10:46
atpakaļ