Trešdiena, 2020. gada 01 . aprīlis

Vārda dienas: Dagne, Dagnis

  • -A
  • A
  • +A

Par godu Starptautiskajai teātra dienai “Vietvalžos” notiks amatierteātru sadraudzības festivāls “Sīpolspēle”

05.03.2020 18:31

Amatierteātris “Kalambūrs” ar teatrālu izmeklēšanu “KĀ TOP IZRĀDE” , foto: Ilze Aizsila

Šogad Kultūrizglītības centra filiālē “Vietvalži” Starptautiskā teātra diena tiks svinēta citādāk nekā iepriekšējos gados. Pagājušajā gadā tika sveikts Babītes novada amatierteātris “Kalambūrs” tā 20 gadu jubilejā un tika ieviesta jauna tradīcija “Gada aktiera balva”, kuras pirmā ieguvēja bija Agnese Straupe. Vēl pirms gada “Teātra diena” tika atzīmēta ar balli novada iedzīvotājiem, bet šogad notiks amatierteātru sadraudzības festivāls “Sīpolspēle”.

Sīpols ir Salas pagasta simbols, tam senāk piedēvētas arī maģiskas spējas, tas izmantots medicīnā, bijis simbolisks un maģisks augs gan filozofu, gan mediķu acīs. H. Ibsens 1867. gadā sarakstīja lugu “Pērs Gints” (1964. gadā Dailes teātra iestudējumā titullomu spēlēja Eduards Pāvuls), kurā sīpolam arī ir būtiska nozīme. Teātra dzīvē arī pastāv sīpols- katra jauna izrāde režisoram, loma aktierim noplēš pa kārtai, kas atkal un atkal atklāj kādu jaunu īpašību, par kuru pašam ir bijusi tikai nojauta. Tāpēc festivāla nosaukumā arī ir sīpols.

Festivālā spēlēs novada a/t “Kalambūrs”, Saldus tautas teātris, Jelgavas novada Vilces amatierteātris un Vircavas tautas nama a/t “Bīne”. Skatītājiem divu dienu laikā būs iespēja redzēt četras izrādes dažādām gaumēm un auditorijai – komēdiju, izrādi visai ģimenei, dziesmu spēli un drāmu. Savukārt aktieri un režisori ne tikai spēlēs, bet arī piedalīsies teātra meistarklasē un apmeklēs īpaši sagatavoto muzeālo prezentāciju E.Pāvula memoriālajā izstādē.

“Sīpolspēli” 27. martā plkst. 19.00 atklās amatierteātris “Kalambūrs” ar teatrālu izmeklēšanu “KĀ TOP IZRĀDE” ,pēc K. Čapeka darba motīviem, dramatizējis un iestudējis Māris Zabarovskis.

Apraksts: Šajā izrādē par izrādi centīsimies ar humoru paskatīties uz šo sarežģīto procesu virknējumu jeb izrādes tapšanas aizkulisēm un nolieksim galvas teātra mūzu priekšā, jo tās ir tā neredzamā un netveramā matērija, kas virza mūs “radošos”!

28.martā amatierteātru sadraudzības festivālu “Sīpolspēle” turpinās viesizrādes:

Plkst. 14.00 Saldus tautas teātra brīnumaina burvju pasaka visai ģimenei J. Švarca “Sniega karaliene”, režisore Inese Legzdiņa, mūzikas autors Andris Akermanis. Izrāde divos cēlienos. Izrādes ilgums 1h 40 minūtes ar starpbrīdi. Apraksts: Pasakas sižets ir zināms gan lieliem, gan maziem – kādā aukstā ziemas vakarā, kad caur brīnumainiem rakstiem rotātajiem omulīgo, silto māju logiem iezogas tumsa, bet pagalmā nemierīgi gaudo sniegputenis, Sniega karaliene ir aiznesusi Kaju uz savu ledus pili un pārvērtusi viņa labo, atsaucīgo sirdi par ledus lausku. Daudzas grūtības nācās pārvarēt uzticamajai Gerdai, lai nokļūtu līdz Sniega karalienes pilij un glābtu draugu no ledus gūsta, kur valda auksta sirds un vienaldzība. Stāsts par drosmīgu sirdi, uzticamu draugu un lielu mīlestību.

Plkst.17.00 Jelgavas novada Vilces amatierteātra muzikālā izrāde Ā. Alunāna “Pašu audzināts”, režisore Regīna Deksne. Joku luga vienā cēlienā. Izrāde tika izvirzīta uz Starptautisko teātru festivālu “Baltijas rampa”. Izrādes garums ~40 minūtes. Izrādē piedalās ansamblis “Tandēms trijatā”. Par izrādi: Alunānu dēvē par „latviešu teātra tēvu”, jo viņš bija pirmais, kurš ar domu nest tautai gara gaismu, audzināja un uz visiem laikiem pieradināja pie teātra latviešu skatītāju. 1869.gadā viņš saraksta viencēlienu „Pašu audzināts“, kuru ar pilnām tiesībām var uzskatīt par pirmo latviešu oriģināllugu un tā ir arī autora pirmā luga. Šī joku luga ir par sava laika dzīvošanu kādās lauku mājās, kur precībās brauc saimniekdēls Miķelis. Lugā ir pārskatīšanās un pārteikšanās, cerēšanās un „dabūšanās”, bet tajā pašā laikā autors caur jokiem ļoti nopietni runā par gara gaismas un izglītības nozīmi.

Plkst. 19.30 Vircavas tautas nama amatierteātra “Bīne” psiholoģisks pārspriedums par vietu šajā dzīvē – R. Žeina “Ielej kaķītim pienu”, režisore Sarmīte Sustrupe. Luga četrās ainās. Izrāde tiks spēlēta skatītāju zālē. Izrāde ir nominēta Latvijas amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2019” Zemgales reģionā, kas šogad notiks Dobelē. Izrādes garums 1h 20 minūtes. Nav ieteicams līdz 12 gadu vecumam. Apraksts: Zem neparastā nosaukuma  slēpjas autores pārdomas par dzīvi, par to, kā pazaudējam mājas, māju izjūtu, viens otru, par to, kā paejam garām viens otram, par to, ka kāds cits, skatoties no malas, par mūsu dzīvi visu zina labāk.

Ierobežotā vietu skaita dēļ aicinām savlaicīgi izņemt bezmaksas ieejas kartes uz izrādēm pie Kultūrizglītības centra filiāles “Vietvalži” administratora. Ieeja zālē būs atvērta 15 minūtes pirms izrādes.

Sabīne Upeniece-Pika, Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” kultūras pasākumu organizatore

Pēdējais atjaunošanas datums: 19/03/2020 13:27
atpakaļ