Ceturdiena, 2021. gada 21 . janvāris

Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija

  • -A
  • A
  • +A

[:lv]Par biedrības “Vides Vārds” projektu “katram savu tautas tērpu”[:]

13.01.2017 10:39

[:lv]

Ceļā uz savu tautas tērpu

Latvijas simtgades tuvošanās rosina ikvienu vairāk piedomāt par mūsu tautas vēsturi un viens no veidiem, kā to izdarīt, ir kaut nedaudz, bet atgriezties laikā, uzvelkot tādu tērpu, kādu valkājuši cilvēki, kas dzīvoja šajā teritorijā pirms 1000, 500 vai 200 gadiem.

Bet kāds bija šis tērps? Mēlenēs krāsots tumši zils vamzis un bronzas rotas? Aitu pelēks bruncis un balta seģene? Strīpaini brunči un sarkana jaka ar spalvu pušķīšiem? Ko valkāja vīrieši? Ko – bērni?

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par tautas tērpiem, biedrība “Vides Vārds” ar projektu “Katram savu tautas tērpu” piedalījās Babītes novada pašvaldības Latvijas simtgadei veltīto pasākumu projektu konkursā “Es esmu Latvija”, iegūstot pašvaldības līdzfinansējumu tā īstenošanai. Projekta nodarbību ciklā “Ceļā uz savu tautas tērpu” ikvienam interesentam būs iespēja klausīties vēsturnieku un etnogrāfu lekcijas par to, kādu apģērbu, apavus un rotas valkāja dažādos gadsimtos mūsu teritorijā: būs atsevišķas lekcijas un praktiskas nodarbības par krekliem, brunčiem, villainēm un jakām, galvasssegām, rotām, adījumiem, apaviem, jostām. Uzskatu, ka ikviens cilvēks var atmodināt sevī seno amatu prasmes un izšūt vienkāršu kreklu, noadīt rakstainus cimdus, noaust jostu. Šīs nodarbības dos labāku izpratni, kādu tērpu vēlies un ko iegādāties no profesionāliem amatniekiem, lai lieki netērētos.

Sadarbībā ar Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centru, 27. janvārī plkst. 18.00 Kultūrizglītības centra lielajā zālē (Jūrmalas ielā 14A, Piņķos) aicinām ikvienu interesentu, arī tos, kuri nedomā nodoties izšūšanai, uz nodarbību cikla “Ceļā uz savu tautas tērpu” pirmo ievadlekciju “Latviešu tautas tērpa vēsture laikmetu griežos. Kādu apģērbu valkāja Babītes novadā?”. Mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne stāstīs par tūkstošgadīgo latviešu tautas tērpu vēsturi, demonstrēs attēlus no izrakumiem, senus zīmējumus un citas liecības, kas ļaus apjaust, cik plašas izvēles iespējas atkāpties laikā mums ir. Ceļā uz savu tautas tērpu pats svarīgākais ir saprast, kā īsti vēlies saposties.

Tos, kuri vēlas apgūt arī praktiskas tautas tērpa gatavošanas pamatiemaņas, lūdzu pieteikties, rakstot uz e-pasta adresi: anitra@vak.lv.

Anitra Tooma,
Babītes novada iedzīvotāja,
 Latvijas simtgades projekta „Katram savu tautas tērpu” autore

I.Pīgozne

 12.gs. latgaļu tērpā Dr.art. Ieva Pīgozne ietērpusi vienu no tautas tērpu kursu dalībniecēm. Foto: Anitra Tooma[:]

Pēdējais atjaunošanas datums: 03/02/2017 10:39
atpakaļ