Pirmdiena, 2021. gada 25 . oktobris

Vārda dienas: Beatrise, Beāte

 • -A
 • A
 • +A

Izzini Babītes novada ciemu vēsturi un piedalies konkursā

10.06.2021 11:37

Aicinām apvienot patīkamo ar lietderīgo!

Doties dabā – pastaigā uz Piņķu ūdenskrātuvi, kur pērn talkā iestādītajiem 29 kokiem, kas katrs simbolizē vienu novada ciemu, šajā pavasarī pievienoti QR kodi, kas ar mobilā telefona (QR kodu lasīšanas aplikācijas) starpniecību ļauj uzzināt par konkrētā ciema vēsturi uzreiz.

Veicinot iedzīvotāju iesaisti vēstures izziņas procesā, ikvienam ir iespēja piedalīties konkursā, kur atbildes ir meklējamas ciemu vēstures aprakstos.

Ja nav iespējas doties uz Piņķu ūdenskrātuvi un/vai izmantot QR kodus, visa informācija, lai veiksmīgi piedalītos konkursā, pieejama Babītes novada ciemu vēstures projektam veltītajā sadaļā www.babite.lv “Babītes novada ciemu vēsture”.

Atbildes aicinām sūtīt līdz 19.jūnija plkst. 21.00 konkursa jautājumu autorei un ciemu vēstures izpētes dalībniecei Dacei Ulpei uz e-pasta adresi: dace.ulpe@babite.lv.

Pieciem konkursa uzvarētājiem – dāvanu karte 50 eiro vērtībā no ūdens sporta un atpūta centra “Stūris”.

Konkursa uzvarētāju apbalvošana – 20.jūnijā plkst. 12.00 Līgo noskaņu tirdziņa ietvaros pie Piņķu ūdenskrātuves. Ja nevarēsiet ierasties uz tirdziņu, neraizējieties, konkursa organizatori ar Jums sazināsies par balvas saņemšanas iespējām.

 

KONKURSS

Babītes novada ciemu vēsture

JAUTĀJUMI

 1. Kura Babītes novada ciema krogs bijis slavens ar savām krējuma kūkām? Nosauciet ciemu un senā kroga nosaukumu!
 2. Kuram Babītes novada ciemam ir sava dzimšanas diena? Kurā datumā tā ir?
 3. Nosauciet divas koku sugas, kas saistītas ar saimniecisko darbību ciemā, kas agrāk dēvēts par Cenas pusmuižu! Kas tas ir par ciemu?
 4. Ar kuru Babītes novada ciemu saistītas vairākas ievērojamas linu audēju dzimtas?
 5. Zirgi šī ciema apkārtnē redzami arī šodien, taču kādam nolūkam tie tur audzēti 20. gadsimta otrajā pusē? Kas tas ir par ciemu?
 6. “Piens no vislabākās moderniecības Latvijā – *** muižas!” – Kurā ciemā 20. gs. 20.-30. gados bija šī lielā piensaimniecība un kā sauca tās īpašnieku?
 7. Kalnakrogā 1875. gadā dzimis viens no Latvijas valsts dibinātājiem, grāmatizdevējs ***. Nosauciet ciemu, kurā atradies Kalnakrogs un ievērojamā grāmatizdevēja vārdu!
 8. Par godu Allium cepa (latīniskais nosaukums) Salas pagastā ik gadus tiek svinēti svētki, bet jau 17. gs. šis dārzenis devis nosaukumu kādam ciemam un tam blakus esošam pauguram. Kā sauc šo ciemu un kāpēc tam dots šis nosaukums?
 9. Pretī šim ciemam kādreiz atradusies Salas muiža. Kāds vārds dots salai, uz kuras sākotnēji atradās muižas ēka, kā tā saistīta ar Kurzemes hercogisti, un kas tas ir par ciemu?
 10. Šo apkaimi savā romānā “Dvēseļu putenis” aprakstījis Aleksandrs Grīns, bet 1806. gadā šeit dzimis ievērojams valodnieks, pedagogs un pirmais akadēmiski izglītotais latviešu filozofs. Kas tas par ciemu, un kā sauca ievērojamo kultūras darbinieku?

 

Konteksts:

2020.gada rudenī tika uzsākts projekts, kas veltīts Babītes novada ciemu vēstures izpētei. Pirmos soļus šajā projektā, piedaloties “Lielās Talkas” Laimes koku stādīšanas akcijā septembrī pie Piņķu ūdenskrātuves, palīdzēja spert novada iedzīvotāji, iestādot 29 kokus, kas katrs simbolizē vienu Babītes novada ciemu. Savukārt Babītes vidusskolas skolēni no māla veidoja īpašas plāksnītes ar ciema nosaukumu, kas tika izvietotas pie iestādītajiem kokiem. Darbu ir pabeigusi vēsturnieku darba grupa, kuras uzdevums bija izpētīt visu 29 ciemu vēsturi. Pētījuma rezultāti apkopoti īsos stāstos, kas izlasāmi pašvaldības tīmekļa vietnē www.babite.lv šim pētījumam veltītajā sadaļā “Babītes novada ciemu vēsture”. Ikviens novada iedzīvotājs var iesaistīties šī vēstures projekta bagātināšanā, pievienojot savu vēstures liecību – fotogrāfiju var iesniegt sociālās saziņas vietnes Facebook grupā “Babītes novada vēsture bildēs”.

2021.gada pavasarī visiem 29 Laimes kokiem ir pievienoti QR kodi, kas ātri un ērti ļauj uzzināt par konkrētā ciema vēsturi šeit un tagad – pastaigas laikā.

Pēdējais atjaunošanas datums: 11/06/2021 14:38
atpakaļ