Pirmdiena, 2020. gada 13 . jūlijs

Vārda dienas: Margarita, Margrieta

  • -A
  • A
  • +A

Ideja brīvdienām

26.03.2020 18:20

Iespējams, šajās dienās vairāk kā jebkad domājam par vietām, kur varētu kārtīgi izstaigāties, baudīt dabas jaukumus, vienlaikus nesastopot desmitiem citu cilvēku, kas vēlas to pašu. Cenas tīreļa un Lielā Ķemeru tīreļa laipas noteikti nebūs laba izvēle, jo apmeklētāju tur ir daudz, bet iespējas uz šaurās laipas samainīties ar pretimnācēju – ierobežotas. Piedāvāšu dažus alternatīvus pastaigu maršrutus, kuros ne tikai var skatīt pavasara dabas krāšņumu, bet arī uzzināt ko jaunu.

Pirmais no tiem – Krāču kalni un Ķemeru tīrelis

Vietā, kur Babītes novada Salas pagasts robežojas ar Jelgavas novada Valgundes pagastu, ir brīnumaina vieta – Krāču kalni. Tā ir viļņotu pauguru virkne, kas veidojusies Litorīnas jūras laikā (Baltijas jūras priekštece apmēram pirms 5 līdz 7 tūkstošiem gadu), vējiem sapūšot augstu kāpu valni. No kāpu galotnes paveras skaisti skati gan uz Ķemeru purvu, gan vairākiem purva ezeriem. Pie novadu robežas ir ērta auto stāvvieta, no kuras var doties uz leju līdz gleznainajam Lilijezeram. Iepretī tai, ceļa otrā pusē, pa dolomīta kāpnēm var nokļūt līdz piemineklim latviešu strēlniekiem, kas šajā apkārtnē krituši kaujās 1917. gadā. Tā arī ir kāpu augstākā vieta, skats no turienes ir pasakains.

Ejot pa netālo grants ceļu (uz ziemeļiem no stāvvietas), var doties interesantā purva atjaunošanas izpētes gājienā, kur var vērot gan putnus, gan augus, bet agrās rīta stundās, ja uzvedas īpaši klusi un piesardzīgi – arī bebrus. Kādreizējos kūdras ieguves frēzlaukos kūdru neiegūst jau kopš 1970. gadiem, daudzus no tiem tagad pārklāj ūdens. Interesantas ir gan ainavas ar nokaltušajiem kokiem, gan purva ezeriņi, gan redzamie purva atjaunošanas darbi.

Kā nokļūt?

No šosejas A9 vai A10 jānogriežas uz ceļa P101 (Kalnciems – Kūdra). Stāvlaukums apzīmēts ar ceļa zīmi, tas atrodas apmēram 5 km no Kūdras un apmēram 8 km, nogriežoties no šosejas A9.

Kam piemērots un cik garš?

Piemērots ģimenēm ar bērniem, mazāk pieredzējušiem pārgājienu mīļotājiem un senioriem. Takas nav īpaši veidotas, bet purva pusē ir iespējams iet pa grants ceļu, bet kāpu daļa ir pietiekami lēzena, lai tajā uzkāptu bez īpašas sagatavošanās. Pastaigas garumu un ilgumu katrs var variēt pēc savām vajadzībām, jo nav loka – jānāk atpakaļ pa to pašu ceļu, pa kuru iets turp.

Kas jāatceras?

Esam Ķemeru nacionālā parka teritorijā – nemēslojam, nelaužam, netrokšņojam, ko atnesām, to aiznesam līdzi. Ir pavasaris, mostas arī kukaiņi un rāpuļi, tāpēc esam piesardzīgi.

Dodoties pastaigā ar bērniem, viņiem var dot īpašus uzdevumus, kas kopā pavadīto laiku padarīs interesantāku un jautrāku. Varat tos izdomāt paši, varat rakstīt ulpedace@gmail.com un dažus špikerīšus varu atsūtīt.

Dace Ulpe, gide, Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” izstāžu zāles vadītāja

Pēdējais atjaunošanas datums: 26/03/2020 18:45
atpakaļ