Sestdiena, 2020. gada 30 . maijs

Vārda dienas: Lolita, Vitolds

  • -A
  • A
  • +A

[:lv]Latvijas simtgades projekti Babītes novadā[:]

13.01.2017 11:42

[:lv]

Apstiprināti Latvijas simtgadei veltīto pasākumu konkursa rezultāti Babītes novadā

Gatavojoties Latvijas valsts simtgadei, Babītes novada pašvaldības dome 2016. gadā izsludināja Latvijas simtgadei veltīto pasākumu projektu konkursu „Es esmu Latvija”” ar iespēju saņemt finansējumu līdz 2000 eiro savu ideju – pasākumu – īstenošanai novadā 2017. gadā.

Konkurss 2016. gada oktobrī noslēdzās. Pēc iesūtīto projektu apkopojuma pašvaldības Izglītības kultūras un sporta komiteja izvērtēja iesniegtos desmit projektu pieteikumus, finansējuma saņemšanai izvirzot sešus projektus, kuri atbilda konkursa nolikumā noteiktajām prasībām. 2016. gada 20. decembrī pašvaldības dome apstiprināja konkursa rezultātus, piešķirot Babītes novada pašvaldības finansējumu 10 977,96 eiro apmērā šādu projektu īstenošanai:

  • biedrības “Radošais laiks” radošo plenēru sērijai “Novadu zīmē” (EUR 1619,96);
  • SIA “KILI-KILI” projektam “Gada Danči” (EUR 1600,00);
  • biedrības “Vides Vārds” projektam „Ceļā uz savu tautas tērpu” (EUR 1758,00);
  • deju kolektīva “Dārta” atbalsta biedrības projektam „Pa tautastērpa pēdām” (EUR 2000,00);
  • pašnodarbinātās personas Kristīnes Paņko projektam „Mūsu novadnieki Latvijai” (EUR 2000,00);
  • pašnodarbinātās personas Uģa Pētersona projektam „Mana dziesma Latvijai” (EUR 2000,00).

Jau informējām, ka konkursā varēja piedalīties nevalstiskās organizācijas, komercsabiedrības un fiziskas personas, kuras reģistrētas kā saimnieciskās darbības veicējas, kas darbojas kvalitatīvu, ekonomiski efektīvu dažādu pasākumu organizēšanā Babītes novadā. Konkursa pasākumu kopējais finansēšanas fonds bija EUR 20 000, vienam pasākumam maksimāli piešķiramais finansējuma apjoms – līdz EUR 2000.

Gatavošanās pasākumu īstenošanai jau ir sākusies. Līdztekus projektu konkursam, tiek plānoti arī citi simtgadei veltītie pasākumi. Aicinām iedzīvotājus ar savām idejām un ieteikumiem iesaistīties pasākumu programmas veidošanā Babītes novadā, sazinoties ar valsts simtgades svinību koordinatori Babītes novadā – Kultūrizglītības centra vadītāju Birutu Grīnfeldi (e-pasts: biruta.grinfelde@babite.lv, tālr. nr. 67914447).

Plašāk par Latvijas valsts simtgades mērķiem lasiet www.lv100.lv.
Par projektu rosību Babītes novadā informēsim arī turpmāk.

Ilze Aizsila
Babītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste


Biedrība “Vides Vārds” – projekts „Ceļā uz savu tautas tērpu”

Ceļā uz savu tautas tērpu

Latvijas simtgades tuvošanās rosina ikvienu vairāk piedomāt par mūsu tautas vēsturi un viens no veidiem, kā to izdarīt, ir kaut nedaudz, bet atgriezties laikā, uzvelkot tādu tērpu, kādu valkājuši cilvēki, kas dzīvoja šajā teritorijā pirms 1000, 500 vai 200 gadiem.

Bet kāds bija šis tērps? Mēlenēs krāsots tumši zils vamzis un bronzas rotas? Aitu pelēks bruncis un balta seģene? Strīpaini brunči un sarkana jaka ar spalvu pušķīšiem? Ko valkāja vīrieši? Ko – bērni?

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par tautas tērpiem, biedrība “Vides Vārds” ar projektu “Ceļā uz savu tautas tērpu” piedalījās Babītes novada pašvaldības Latvijas simtgadei veltīto pasākumu projektu konkursā “Es esmu Latvija”, iegūstot pašvaldības līdzfinansējumu tā īstenošanai. Projekta nodarbību ciklā “Ceļā uz savu tautas tērpu” ikvienam interesentam būs iespēja klausīties vēsturnieku un etnogrāfu lekcijas par to, kādu apģērbu, apavus un rotas valkāja dažādos gadsimtos mūsu teritorijā: būs atsevišķas lekcijas un praktiskas nodarbības par krekliem, brunčiem, villainēm un jakām, galvasssegām, rotām, adījumiem, apaviem, jostām. Uzskatu, ka ikviens cilvēks var atmodināt sevī seno amatu prasmes un izšūt vienkāršu kreklu, noadīt rakstainus cimdus, noaust jostu. Šīs nodarbības dos labāku izpratni, kādu tērpu vēlies un ko iegādāties no profesionāliem amatniekiem, lai lieki netērētos.

Sadarbībā ar Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centru, 27. janvārī plkst. 18.00 Kultūrizglītības centra lielajā zālē (Jūrmalas ielā 14A, Piņķos) aicinām ikvienu interesentu, arī tos, kuri nedomā nodoties izšūšanai, uz nodarbību cikla “Ceļā uz savu tautas tērpu” pirmo ievadlekciju “Latviešu tautas tērpa vēsture laikmetu griežos. Kādu apģērbu valkāja Babītes novadā?”. Mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne stāstīs par tūkstošgadīgo latviešu tautas tērpu vēsturi, demonstrēs attēlus no izrakumiem, senus zīmējumus un citas liecības, kas ļaus apjaust, cik plašas izvēles iespējas atkāpties laikā mums ir. Ceļā uz savu tautas tērpu pats svarīgākais ir saprast, kā īsti vēlies saposties.

Tos, kuri vēlas apgūt arī praktiskas tautas tērpa gatavošanas pamatiemaņas, lūdzu pieteikties, rakstot uz e-pasta adresi: anitra@vak.lv.

Anitra Tooma,
Babītes novada iedzīvotāja,
 Latvijas simtgades projekta „Katram savu tautas tērpu” autore

I.Pīgozne

 12.gs. latgaļu tērpā Dr.art. Ieva Pīgozne ietērpusi vienu no tautas tērpu kursu dalībniecēm. Foto: Anitra Tooma


[:]

Pēdējais atjaunošanas datums: 28/02/2017 16:46
atpakaļ