Piektdiena, 2020. gada 07 . augusts

Vārda dienas: Alfrēds, Fredis, Madars

  • -A
  • A
  • +A

Dzintara izstāde „Sastingusī saules gaisma”

23.08.2019 09:53

Izstāde „Sastingusī saules gaisma” 2014. gadā Jūrmalas pilsētas muzejā. Foto: Ojārs Martinsons

No 25. augusta Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā „Vietvalži” radošo prasmju telpā būs apskatāma izstāde “Sastingusī saules gaisma”.

Jūrmalas pilsētas muzeja izstādes „Sastingusī saules gaisma” autore Inese Helviga stāsta: „Sensenos laikos Baltijas jūras apkaimē iegūtais dzintars bija maiņas līdzeklis tirdznieciskajos sakaros ar tālām zemēm. Uzziņas par slaveno „Dzintara ceļu” norāda uz dzintara izplatību senajā Grieķijā, Romā, Ēģiptē, Asīrijā un dzintara nozīmi kultūras kontaktos. Izstāde „Sastingusī saules gaisma” pilnībā veltīta miljoniem gadu senajai un neatkārtojamai dabas dāvanai – dzintaram tā daudzveidīgajās izpausmēs un veidolos.

Apskatei būs piedāvāta neliela daļa no Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma glabātāju 2014. gadā veidotās izstādes par dzintaru „Sastingusī saules gaisma”, kas tapa Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstītā projekta ietvaros. Izstādes „Sastingusī saules gaisma” pamattēma tolaik iezīmēja nebeidzamo stāstu par brīnumainā saules akmens – dzintara – tapšanas ceļu, vienojot aizvēsturisko jūru un mežu. 2014. gadā dzintara tematika bija sevišķi aktuāla, jo Rīga kļuva par Eiropas kultūras galvaspilsētu un eiropieši kā Latvijas kultūras simbolu godināja dzintaru. Tāpēc tolaik Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāmā izstāde „Sastingusī saules gaisma” ieguva lielu atsaucību, tā priecēja gan jūrmalniekus, gan pilsētas viesus. Tajā bija apskatāmi dzintara eksponāti no Jūrmalas pilsētas muzeja krājuma: neapstrādāti un apstrādāti dzintara gabali, dažādi priekšmeti no dzintara un ar dzintara inkrustācijām, dekoratīvās mākslas darbi – dzintara rotaslietas, kā arī pirmo reizi tika izstādīts Priedaines neolīta apmetnes arheoloģiskajos izrakumos iegūtais dzintars.

Skaistie dzintara darinājumi mūsdienās ir tikpat pieprasīti kā pirms tūkstošiem gadu. Dzintars priecē, dziedē, izdaiļo mūs un vidi ap mums.

Salas un Jūrmalas iedzīvotāju zemes īpašumi vēl tagad slēpj aizvēsturiskās jūras veltes – dzintara graudiņus. Meklējiet tos!”

Izstāde apmeklētājiem būs apskatāma līdz 25.oktobrim.

Pēdējais atjaunošanas datums: 23/08/2019 10:12
atpakaļ