Otrdiena, 2020. gada 20 . oktobris

Vārda dienas: Leonīda, Leonīds

  • -A
  • A
  • +A

[:lv]Babītes vidusskola iegūst Latvijas Ekoskolas nosaukumu un diplomu[:]

[:lv]2014./2015. mācību gadā Babītes vidusskola pieteicās Ekoskolu programmai, kuras mērķis ir veicināt skolēnu izprani par vides problēmām un radīt vēlmi rīkoties, lai tās tiktu risinātas. Lai skolā nodibinātu Ekopadomi, mums vajadzēja uzrunāt skolas skolotājus, skolēnus, vecākus un pašvaldības pārstāvjus.

Ekopadomei vajadzēja izvēlēties vienu no astoņām tēmām. Mēs nolēmām, ka vispiemērotākā tēma ir enerģija, jo skolēniem šķita interesanti uzzināt, kā var taupīt enerģiju un meklēt alternatīvas, lai samazinātu elektroenerģijas, ūdens un gāzes patēriņa rēķinu ne tikai skolā, bet arī savās mājās. Mēs mainījām sistēmu skolā. Gan skolotāji, gan skolēni, gan skolas darbinieki vairāk piedomāja par enerģijas taupīšanu, izslēdzot gaismu vai lieki nevirinot logus.

Ekopadome sadalījās grupās- “slēdzīši” izveidoja atgādinājumus par gaismas izslēgšanu, izejot no telpas, un kontrolēja, cik labi tas tiek darīts. Šī skolēnu grupa mācīja skolas darbiniekiem, kā pareizi jāvēdina telpas un stāstīja, ka darbinieku pienākums ir atvienot no kontakta elektriskās ierīces un vienmēr aizvērt logus, noslēdzoties darba dienai. Viņi arī ik pa laikam, darba dienu vakaros, veica pārbaudes, vai jaunie noteikumi tiek ievēroti. Ja kāds skolotājs bija aizmirsis kaut ko izdarīt, “Slēdzīši” bija atstājuši atgādinājuma zīmīti, lai nākamreiz piedomā, vai viss tiek pareizi izdarīts, atstājot skolas telpas. Aktīvi Ekopadomes darbā iesaistījās arī vecāki, Jānis Šipkovs uzstādīja ierīci, kas piefiksēja patērētās enerģijas daudzumu, un daļa skolēnu no padomes vēroja, kā mainās enerģijas patēriņš skolā gada laikā. Secinājām, ka gada laikā ievērojami samazinājās  rēķini par patērētajiem energoresursiem.

Lai kļūtu par Ekoskolu, svarīgs noteikums ir eko stenda izveide skolā. Eko stendā tiek izvietota informācija par aktivitātēm. Stendā bija arī jāizvieto pašu izdomātais vides kodekss:

 

Vienā skolā dzīvojam,

Vienu gaisu elpojam,

Tāpēc svarīgs katram mums

Liels pret dabu pienākums.

 

Dzīvojam mēs Babītē

Zaļā, tīrā novadā,

Tāpēc kopā mācīsim

Nepamest to novārtā.

2014.gada novembrī tika rīkota Rīcības diena, kurā ar visdažādākajām metodēm tika atspoguļots, kā taupīt enerģiju arī mājās. Ar dažādām aktivitātēm svaigā gaisā izglītojām Babītes novada iedzīvotājus, kas būtu jādara, lai lieki netērētu dabas resursus un izskaidrojām, kāpēc tas ir tik svarīgi. Vides reportiere Marta Bukša aktīvi darbojās un iemūžināja Eko skolas darbību. Viņai pat tika dota iespēja tikties ar deputātiem, lai pilnveidotu savas prasmes pie profesionāliem žurnālistiem.

Šogad no 20. līdz 22. februārim norisinājās ziemas forums, kuru apmeklēja Ekopadomes pārstāvji- Marta Pitlane, Valērija Lepa, Aleksis Eglītis un Diāna Eglīte.

No 28. jūlija līdz 2.augustam norisinājās vasaras forums Mazzalvē. Pirmās 3 dienas forumā darbojās skolotājas Diāna Eglīte un Līga Ābele, bet 4 dienas forumā pārstāvēja12.klases skolnieces – Stefānija Dubra un Anna Sestule. Klimata pārmaiņas bija būtiskākā tēma, ko apspriedām foruma laikā. Sapratām, ka to ir gandrīz neiespējami mainīt, bet ir iespējams uzlabot esošo situāciju, ja fosilo kurināmo lietošana tiks samazināta, un ja mēs vairāk dzīvosim draudzīgāk videi. Nozīmīga būs šai tēmai veltītā konference Parīzē, kas notiks jau šajā rudenī.

Svarīga ir arī skolu draudzība un pieredzes apmaiņa- pavasarī braucām uz Aizkraukles novada ģimnāziju, kur šīs skolas skolēni bija sagatavojuši interesantu dienu par ūdens tēmu. Paralēli visām aktivitātēm vācām arī makulatūru un baterijas. Mēs lepojamies ar uzvaru stikla šķirošanas sacensībās. Vasarā četri skolēni (Stefānija Dubra, Reinis Bukovskis, Vladislavs Kiveļevs un Aleksis Eglītis) brauca uz Briseli un tikās ar Eiropas Parlamenta deputātiem projekta “Big Jump Challenge” ietvaros.

25.septembrī “Gaismas pils” Ziedoņa zālē notika lielā apbalvošana, kur Babītes vidusskola saņēma Ekoskolu statusu un sertifikātu ar cerību, ka 2016 gadā iegūsim arī Zaļo karogu.

Pateicoties šai programmai, mēs esam pievērsušas savas ģimenes un draugus šķirot atkritumus, taupīt enerģiju un dzīvot pēc iespējas draudzīgāk videi. Esam gatavas darīt visu iespējamo, lai nākamajā gadā arī pie mūsu skolas plīvotu Zaļais karogs un lai vienmēr, ejot garām skolai, varētu lepoties par padarīto darbu.

 

Iepriekšējā periodā paveikto apkopoja Stefānija Dubra un Anna Sestule

 [:]

Pēdējais atjaunošanas datums: 07/10/2015 13:37
atpakaļ