Trešdiena, 2021. gada 08 . decembris

Vārda dienas: Gunārs, Gunis, Vladimirs

  • -A
  • A
  • +A

Babītes novadā pieminēs 1941. gada deportāciju 80. gadadienu

14.06.2021 10:41

Šī gada 14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tiks lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi. Piemiņas pasākumi notiks arī tautiešu mītņu zemēs ārpus Latvijas. Plkst. 10.50 plānota Valsts prezidenta Egila Levita uzruna.

Babītes novada deportēto personu sarakstu lasījums notiks “Vietvalžos” – agrākajā Salas pagasta namā, kura priekšā pirms ceļa uz Sibīriju tika sapulcēti tie, kurus izsūtīja no šī pagasta.

Uzmanību! Pasākums – deportēto cilvēku vārdu lasījums būs vērojams tiešsaistē!

Tiešsaistes pasākums ikvienam interesentam būs  pieejams Facebook E. Pāvula memoriālās izstādes lapā, un tas tiks piesaistīts pārējos Latvijas novados notiekošajiem  lasījumiem. No Babītes un Salas pagastiem  deprotēto 38 personu vārdus lasīs Jūrmalas teātra aktieris Ģirts Alsters. No “Vietvalžiem” pārraidīto lasījumu  papildinās kora “Maska” ierakstīts video un noslēgumā Izstāžu zāles vadītājas Daces Ulpes īss stāstījums par 14. jūnija nozīmi Latvijas vēsturē.

 

Lasījumi tiks straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur būs pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās. Šajā kartē vēlāk tiks ievietoti arī piemiņas pasākumu videomateriāli, kā arī dati par deportētajiem, lai veidotu un attīstītu publiski pieejamu tiešsaistes platformu, kas vizualizē deportācijas Latvijā, palīdzot aptvert apmēru un sekas, parādot statistiku un vienlaikus ļaujot izsekot individuāliem izvesto cilvēku stāstiem. Savukārt, lai latvieši pasaulē varētu iesaistīties un šai piemiņas brīdī būt domās kopā ar 14. jūnija upuriem, kā arī ar latviešiem Latvijā un citur ārzemēs, digitālajā piemiņas kartē būs sadaļa, kurā ikviens latvietis pasaulē varēs ievietot savu, ģimenes vai domubiedru grupas foto ar aizdegtām piemiņas svecēm rokās.

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem vēstures annālēs. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī. Vārdu lasīšanas ceremonijai vienlaikus notiekot visos Latvijas novados un pagastos un piemiņas brīžus saslēdzot vienotā Latvijas tīmeklī, tiek dota iespēja piemiņas pasākumā piedalīties kā Latvijā, tā visā pasaulē mītošajiem tautiešiem.”

14,jūnija norises atspoguļos Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji.

Pasākumu Babītes novadā rīko Kultūrizglītības centrs, kontaktinformācija biruta.grinfelde@babite.lv

Piemiņas pasākumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar ekspertiem no Latvijas Nacionālā arhīva, “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” un sabiedriskajiem medijiem.

Izstāžu zāles vadītājas Daces Ulpes pārdomas par 80 gadu seno notikumu, kas ietekmējis mūsu šodienu, pārdomas lasiet ŠEIT.

 

 

14.jūnijā publiskotā Baltijas valstu prezidentu uzruna Latvijas, Igaunijas un Lietuvas iedzīvotājiem.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Pēdējais atjaunošanas datums: 14/06/2021 10:54
atpakaļ