Trešdiena, 2019. gada 17 . jūlijs

Vārda dienas: Aleksejs, Aleksis

  • -A
  • A
  • +A

Babītes novada korim „Maska” – 15!

17.09.2015 15:00
MASKA_1

Topošie un esošie juristi, ekonomisti, uzņēmēji, studenti, menedžeri, projektu vadītāji. Jau piecpadsmit gadus divas reizes nedēļā viņi pulcējas uz Babītes novada Kultūrizglītības centra jauniešu kora “Maska” mēģinājumiem, lai ar patiesu azartu iestudētu aizvien jaunas programmas, gatavotos skatēm un koncertiem. “Kas latviešiem ir kora dziedāšana? Goda lieta, atkarība, nepieciešamība, savas identitātes visspilgtākā apzināšanās, kopābūšanas prieks, emocijām piepildīta brīvā laika pavadīšana? Viss kopā un kaut kas vēl vairāk,” saka kora dibinātājs, mākslinieciskais vadītājs un diriģents Jānis Ozols. “Daudziem no mums, latviešiem, kora dziedāšana ir gēnos”.

Diriģenta Jāņa Ozola 2000. gadā dibinātais Babītes novada jauniešu koris „Maska” guvis panākumus daudzos starptautiskos konkursos, kas to ierindo starp labākajiem koriem Latvijā un pasaulē. Spilgtāko kora sasniegumu vidū ir 2. vieta 13. Starptautiskajā koru konkursā Gallus Maribor (Slovēnija, 2015), 1. vieta un Čempiona tituls 8. Pasaules koru olimpiādē (Latvija, 2014), 2. vieta 46. Starptautiskajā koru konkursā Tolosā (Spānija, 2014), 1. vieta XXV Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku koru konkursā (2013), Grand Prix IV Starptautiskajā Haralda Andersena kamerkoru konkursā Helsinkos (Somija, 2012),Grand Prix konkursā Europe and It Songs Barselonā (Spānija, 2011) u.c. “Konkursi piešķir kora ikdienai asumu. Tas ir labs dzinulis attīstībai un izcila iespēja ik reizi pārspēt pašiem sevi, meklēt un attīstīties, ieklausīties savā varēšanā un skanējumā. Un, protams, lepnums pārstāvēt valsti ar tik bagātām kora dziedāšanas tradīcijām.”

Jubilejas sezonā koris sniegs trīs vērienīgus koncertus Rīgas koncertzālēs, iezīmējot “Maskas” unikalitāti un plašās muzicēšanas iespējas. 18. septembrī plkst. 19:00 Latvijas Universitātes Lielajā Aulā skanēs jauniešu kora jubilejas koncerts, kas atklās kolektīva 15. sezonas koncertu ciklu. Kora jubilejas sezonā iecerēts arī Ziemassvētku koncerts Rīgas Doma baznīcā (20. decembrī) un 1.aprīļa koncerts, kā arī tiks izdots CD ar Lauras Jēkabsones mūziku.

Koncertā Lielajā Aulā izskanēs skaņdarbi, kas iezīmē kora attīstības ceļu, svarīgākos notikumus, spilgtāko emociju un triumfa brīžus. “Maska” atskaņos gan speciāli korim komponētus skaņdarbus, gan latviešu un ārzemju koru mūzikas klasiku, t.sk. Vinsenta Klarka (Vincent Clarke), Pertu Hāpanena (Perttu Haapanen), Džeimsa Makmilana (James MacMillan), Jāzepa Mediņa, Jāzepa Vītola, Jura Vaivoda, Pētera Vaska, Renātes Stivriņas, Riharda Zaļupes, Ērika Ešenvalda, Reiņa Sējāna, Andra Sējāna, Jāņa Šipkēvica (Shipsi) un “Maskas” diriģenta Jāņa Ozola opusus. Neiztrūkstoša koncerta sastāvdaļa būs arī komponistes, kormeistares un vokālās grupas „Latvian Voices” vadītājas Lauras Jēkabsones speciāli korim komponētie skaņdarbi, tostarp arī pasaules pirmatskaņojums. Koncerta viesi – “Xylem trio”, režisors Viktors Runtulis.”

Kora unikalitāte rodama spējā darboties ārpus ierastajām klasiskās kora mūzikas robežām un ieviest radošas inovācijas, padarot kormūziku tuvu un saprotamu ikvienam klausītājam. Koris augstā līmenī izpilda gan latviešu un ārzemju kora mūzikas klasiku, gan mūsdienīgus kora mūzikas skaņdarbus, nereti pārsteidzot ar asprātīgiem skatuves risinājumiem. Koris sadarbojas ar Latvijā zināmiem mūziķiem – perkusionistu un komponistu Rihardu Zaļupi, «XYLEM TRIO», dziedātāju un komponistu Jāni Šipkēvicu, vokālo grupu «Latvian Voices», dziedātāju Ievu Kerēvicu, ģitāristu Gintu Smuko, Babītes novada koklētāju ansambli „Balti” u.c.

“Šajos gados esam uzkrājuši milzīgu pieredzi, izveidojuši radošu sadarbību ar lieliskiem mūziķiem. Tagad ir jauns ceļa posms ejams – jāuzliek savu spēju latiņu augstāk un jāiekaro jaunus everestus,” saka J.Ozols.

Līga Štrausa,

Babītes novada jauniešu kora „Maska” pārstāve

Foto: Kaspars Teilāns

Pēdējais atjaunošanas datums: 18/09/2015 09:08
atpakaļ