Svētdiena, 2020. gada 07 . jūnijs

Vārda dienas: Arnis, Gaida

  • -A
  • A
  • +A

Babītes novadā atzīmēta Piņķu kaujas simtā gadadiena

24.05.2019 11:45

Par godu Piņķu kaujas simtajai gadadienai Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgadei veltīto pasākumu cikla ietvaros Babītes novadā 22. un 23.maijā norisinājās dažādi pasākumi – viedā orientēšanās spēle “Pa vēstures pēdām”, piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa un Zemessardzes kora “Stars” koncerts.

22.maijā Babītes novada pašvaldība aicināja visus  interesentus piedalīties viedā orientēšanās spēlē “Pa vēstures pēdām”, kurā dalībnieki meklēja Piņķos izvietotus kontrolpunktus ar digitālu kodu, kurus noskenējot ar viedierīci, varēja saņemt uzdevumus un jautājumus par novada vēsturi. Spēlē piedalījās 17 komandas. Pasākuma noslēgumā spēles dalībnieki un līdzjutēji varēja baudīt Zemessardzes virtuvi.

Savukārt 23.maijā notika piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa Rīgas un Jūrmalas ielas krustojumā Piņķos. Piemiņas pasākumu vadīja vēsturnieks Mārtiņš Mitenbergs, klātesošajiem stāstot arī par notikumiem, kas Babītes novadā norisinājušies pirms 100 gadiem. Piemiņas brīdī klātesošos uzrunāja Babītes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis, LR Zemessardzes 1.Rīgas brigādes 17.kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Jānis Rutkovskis, ilggadējais Latvijas nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs, Babītes novada iedzīvotājs, bijušais Augstākās Padomes un Saeimas deputāts Juris Dobelis. Pasākumu ar muzikāliem priekšnesumiem kuplināja Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra koklētāju ansamblis “Balti”, Gustavs Švēdenbergs un Marta Kļaviņa, sitaminstrumentu ansamblis Maijas Švēdenbergas vadībā. Cīņu dalībnieki tika godināti ar klusuma brīdi un ziedu nolikšanu pie pieminekļa.

Andrejs Ence, Babītes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs: “1919. gada 22. maijā šajā apkaimē Latvijas pagaidu valdības bruņotie spēki izcīnīja uzvaru tā sauktajā Piņķu muižas kaujā pret lieliniekiem, kas bija viena no pirmajām nozīmīgākajām kaujām Neatkarības karā. Par godu šai kaujai tēlnieka Jāņa Brieža veidoto pieminekli uzcēla par saziedotiem līdzekļiem  un 1939. gada 23. maijā nepilnu 100 soļu attālumā no šīs vietas svinīgi atklāja Latvijas valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Tomēr okupācijas varas vietējie pakalpiņi pēc Otrā pasaules kara izrīkojās ļoti zemiski – brutāli iznīcināja pieminekli, nolīdzināja uzkalnu un tā vietā uzbūvēja ēku, cerot izdzēst no latviešu tautas atmiņas tās vēsturi. Bet to izdzēst  nav iespējams. Mēs esam pateicīgi cilvēkiem, kuri Atmodas sākumā izvirzīja cēlu mērķi – atjaunot nopostīto pieminekli Latvijas brīvības cīnītājiem Piņķu muižas kaujā. Šī vieta kļuvusi par pulcēšanās vietu, gan atzīmējot šīs kaujas kārtējo gadskārtu, gan Lāčplēša dienu, gan iesākot Valsts svētku sarīkojumus 18. novembrī. Es ceru, ka piemineklis šeit atradīsies vienmēr, rosinās nākamajām paaudzēm  izzināt un neaizmirst latviešu tautas Brīvības cīņu vēsturi, un, ka cilvēkiem vairs nekad necelsies roka postīt, graut latviešu tautas brīvības cīņu piemiņas vietas.”

Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Mārtiņš Staķis: “Mūsu karavīru gatavība iestāties par Latviju ir labs pamudinājums mums ikvienam šobrīd celt mūsu valsti ar saviem darbiem, jo tas ir iespējams ne tikai kļūstot par karavīru vai zemessargu, vai jaunsargu, bet to var izdarīt katrs no mums – uzņēmēji, skolotāji, ierēdņi, mūziķi – , ikviens no mums, jo mēs esam Latvija un mēs esam tie, kas veido šo valsti paši ar savām rokām.”

Pēc piemiņas brīža Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra Lielajā zālē Jūrmalas ielā 14A, Piņķos, izskanēja Zemessardzes kora “Stars” koncerts. Koncerta programmā bija iekļautas latviešu komponistu Latvijas simtgadei veltītās dziesmas, tostarp, Raimonda Tigula, Kārļa Rūtentāla, Valta Pūces, Ulda Marhileviča, Jāņa Aišpura un citu autoru kompozīcijas un latviešu tautas dziesmu apdares. Zemessardzes kori šajā koncertā diriģēja Lāsma Pommere.

Par godu Piņķu kaujas simtgades piemiņas pasākumiem tapis arī video, aicinām to noskatīties sadaļā foto un video.

Māra Mičule, Babītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Viedās orientēšanās spēle „Pa vēstures pēdām”

Par viedo orientēšanos un dalību spēlē interesi izrādīja gan ģimenes, gan jaunāko un vecāko klašu skolēni.

Pasākums sākās plkst. 18.00 Kultūrizglītības centrā, kur orientēšanās dalībnieki tika sveikti ar Babītes Mūzikas skolas kamerorķestra (diriģents Andis Klučnieks) muzikālo sveicienu.

Pēc uzmundrinošā marša dalībnieki tika iepazīstināti ar viedās orientēšanās spēles noteikumiem un dažāda veida instruktāžām, kā arī saņēma atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem.

Spēle kopumā sastāvēja no 22 jautājumiem, ar kuru palīdzību tika izzināta gan Babītes novada vēsture, gan Piņķu kauja. Lai spēle kļūtu interesantāka, visiem tās dalībniekiem tika dots kontrollaiks, kurā bija jāiekļaujas.

Kad visi dalībnieki pēc vairāk nekā pusotras stundas pavadīšanas trasē bija atgriezušies, pasākuma organizētāji varēja ķerties klāt punktu skaitīšanai un rezultātu apkopošanai. Pa to laiku dalībniekus, viņu līdzjutējus un interesentus ar muzikālo sveicienu izklaidēja Babītes vidusskolas zēnu koris „Trellis” (vadītājas Ingrīda Martinsone un Sandra Sestule). Muzikālo sveicienu papildināja Babītes vidusskolas 12. klases skolēns Dzintars Lipors ar savu skanīgo dziedājumu elektroniskās kokles pavadījumā.

Pēc muzikālā priekšnesuma izsalkušos dalībniekus ar gardām vakariņām cienāja zemessargi. Pēc garīgās barības uzņemšanas un vēderu prieku baudīšanas tika sagaidīta svinīgā apbalvošana, kur veicināšanas balvas un pateicības rakstus saņēma visas komandas. Par uzvarētāju un pateicības balvām bija parūpējusies Babītes novada pašvaldība.

Būtiski pieminēt, ka kontrollaikā bija iekļāvušās visas komandas, taču pati veiksmīgākā un gudrākā izrādījās „Dūšeļu brigāde”, kura ne tikai veiksmīgi atbildēja uz gandrīz visiem jautājumiem, bet arī visātrāk veica maršrutu. Otrā labākā bija Babītes vidusskolas 6. un 10. klases apvienotā jauniešu komanda „Mūsdienu Pinkenskaja”, bet godpilno trešo vietu ieguva komanda „Spilvas lībieši”.

Vakars bija interesants un izdevies, novada vēstures izzinātāji varēja atsvaidzināt gan piemirstās zināšanas, gan iegūt jaunas.

Baiba Atmane, Babītes vidusskolas vēstures un sociālo zinību skolotāja

Piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa Rīgas un Jūrmalas ielas krustojumā Piņķos un Zemessardzes kora “Stars” koncerts 23.maijā.

Viedā orientēšanas spēle “Pa vēstures pēdām” 22.maijā Piņķos.

Pēdējais atjaunošanas datums: 19/06/2019 08:53
atpakaļ