Pirmdiena, 2019. gada 17 . jūnijs

Vārda dienas: Justīne, Juta

  • -A
  • A
  • +A

Babītes novadā atzīmēta Piņķu kaujas simtā gadadiena

24.05.2019 11:45
Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgadei veltītie pasākumi Piņķos 22. un 23.maijā, foto Māra Mičule

Par godu Piņķu kaujas simtajai gadadienai Latvijas armijas un Neatkarības kara simtgadei veltīto pasākumu cikla ietvaros Babītes novadā 22. un 23.maijā norisinājās dažādi pasākumi – viedā orientēšanās spēle “Pa vēstures pēdām”, piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa un Zemessardzes kora “Stars” koncerts.

22.maijā Babītes novada pašvaldība aicināja visus  interesentus piedalīties viedā orientēšanās spēlē “Pa vēstures pēdām”, kurā dalībnieki meklēja Piņķos izvietotus kontrolpunktus ar digitālu kodu, kurus noskenējot ar viedierīci, varēja saņemt uzdevumus un jautājumus par novada vēsturi. Spēlē piedalījās 17 komandas. Pasākuma noslēgumā spēles dalībnieki un līdzjutēji varēja baudīt Zemessardzes virtuvi.

Savukārt 23.maijā notika piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa Rīgas un Jūrmalas ielas krustojumā Piņķos. Pasākuma goda viesi – Latvijas Republikas Aizsardzības ministrija, Latvijas Republikas Zemessardze un Jaunsardze, Latvijas Kara muzejs. Pēc piemiņas brīža Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra Lielajā zālē Jūrmalas ielā 14A, Piņķos, izskanēja Zemessardzes kora “Stars” koncerts. Koncerta programmā bija iekļautas latviešu komponistu Latvijas simtgadei veltītās dziesmas, tostarp, Raimonda Tigula, Kārļa Rūtentāla, Valta Pūces, Ulda Marhileviča, Jāņa Aišpura un citu autoru kompozīcijas un latviešu tautas dziesmu apdares. Zemessardzes kori šajā koncertā diriģēja Lāsma Pommere.

Andrejs Ence, Babītes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs: 1919. gada 22. maijā šajā apkaimē Latvijas pagaidu valdības bruņotie spēki izcīnīja uzvaru tā sauktajā Piņķu muižas kaujā pret lieliniekiem, kas bija viena no pirmajām nozīmīgākajām kaujām Neatkarības karā. Par godu šai kaujai tēlnieka Jāņa Brieža veidoto pieminekli uzcēla par saziedotiem līdzekļiem  un 1939. gada 23. maijā nepilnu 100 soļu attālumā no šīs vietas svinīgi atklāja Latvijas valsts prezidents Kārlis Ulmanis. Tomēr okupācijas varas vietējie pakalpiņi pēc Otrā pasaules kara izrīkojās ļoti zemiski – brutāli iznīcināja pieminekli, nolīdzināja uzkalnu un tā vietā uzbūvēja ēku, cerot izdzēst no latviešu tautas atmiņas tās vēsturi. Bet to izdzēst  nav iespējams. Mēs esam pateicīgi cilvēkiem, kuri Atmodas sākumā izvirzīja cēlu mērķi – atjaunot nopostīto pieminekli Latvijas brīvības cīnītājiem Piņķu muižas kaujā. Šī vieta kļuvusi par pulcēšanās vietu, gan atzīmējot šīs kaujas kārtējo gadskārtu, gan Lāčplēša dienu, gan iesākot Valsts svētku sarīkojumus 18. novembrī. Es ceru, ka piemineklis šeit atradīsies vienmēr, rosinās nākamajām paaudzēm  izzināt un neaizmirst latviešu tautas Brīvības cīņu vēsturi, un, ka cilvēkiem vairs nekad necelsies roka postīt, graut latviešu tautas brīvības cīņu piemiņas vietas.”

Māra Mičule, Babītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Piemiņas brīdis pie Piņķu kaujai veltītā pieminekļa Rīgas un Jūrmalas ielas krustojumā Piņķos un Zemessardzes kora “Stars” koncerts 23.maijā.

Viedā orientēšanas spēle “Pa vēstures pēdām” 22.maijā Piņķos.

Pēdējais atjaunošanas datums: 12/06/2019 15:34
atpakaļ