Ceturdiena, 2021. gada 21 . janvāris

Vārda dienas: Agne, Agnese, Agnija

  • -A
  • A
  • +A

[:lv]Aicina uz otro lekciju par tautas tērpu attīstību[:]

10.02.2017 10:42

[:lv]Latvijas valsts simtgadei veltīti pasākumi Babītes novadā
Projekts „Ceļā uz savu tautas tērpu”
(Projekta autors: biedrība “Vides Vārds”)

Sākam ar senā krekla darināšanu

Lai paspētu līdz vasaras Saulgriežiem pagatavot tautas tērpu sev un ģimenei, ar joni 27. janvārī uzsākām nodarbību ciklu “Ceļā uz savu tautas tērpu”, jo saņēmām Babītes novada pašvaldības atbalstu projektam. Uz pirmo ievadnodarbību sanāca vairāk kā 40 klausītāju, lielākā daļa no mūsu novada, bet bija arī viešņas no Rīgas, Mārupes un Jūrmalas. Mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne rosināja aizdomāties, kādām vajadzībām cilvēki sagādā tautas tērpu un kāda vispār ir izpratne par to, kādam jāizskatās tautas tērpam. Un nu ir skaidrs: dažādu izdomājumu un maldu netrūkst, un tā kā daudz kas no tā nopublicēts grāmatās, tad aplamības turpina pavairot. Nodarbības beigās viena meitene tika saģērbta arheoloģiskajā tērpā, un mēs savām acīm pārliecinājāmies, kā viņa pārtapa pilnīgi citā būtnē.

Sestdien, 11.februārī plkst. 13.00 Kultūrizglītības centra lielajā zālē (Jūrmalas ielā 14A, Piņķos) mākslas zinātņu doktore Ieva Pīgozne turpinās stāstu par tautas tērpu attīstību un plašāk analizēs 10.-12.gs. arheoloģiskos tērpus. Uz mūsu novadu vairāk attiecas Daugavas lībieši, bet daudz materiāla ir arī par letgaļiem. Pēc pāris stundām ķersimies pie senā krekla izgriešanas, un tā kā tolaik apģērbu šuva ar rokām, iemācīsimiemies izplatītākos dūrienus un to, kā iešūt ķīļus padusēs un pie kakla izgriezuma. Ceru, ka līdz krēslai pamatiemaņas būs apgūtas un tad vēl nāksies dažas dienas pastrādāt mājās.

Līdzi jāņem adata ar normāli saskatāmu aci, asas šķēres, metramērs, zīmulis un izmazgāts linu audums. Šujamo linu diegu notīsim uz vietas no lielās spoles. Vīriešu kreklam vajag ap 2 m lina, kas ir 150 cm plats, sieviešu kreklam: 2,5-3.2m, t.i., divi krekla garumi, mērot no pleca līdz puslielam. Bērna kreklam, protama lieta, vajag mazāk auduma.

25.februārī nodarbību vadīs mākslas zinātņu doktore, erudītākā etnogrāfisko tērpu speciāliste, daudzu grāmatu autore Aija Jansone, kura stāstīs par tautas tērpa attīstību 19.gs. un vadīs etnogrāfisko kreklu šūšanas darbnīcu, kas būs kā turpinājums 11. februāra darbiem.

Nodarbības notiks katra mēneša 2. un 4. sestdienā pašvaldības Kultūrizglītības centrā Piņķos. Līdzmaksājums par visām desmit nodarbībām: 25 eiro. Pusaugu čaklās meitenītes un puisēni var piedalīties bez maksas.

Ziņām, iespaidiem un jautājumiem FB izveidota Tautas tērpu grupa Piņķu KIC, pievienojies!

Anitra Tooma,
projekta „Ceļā uz savu tautas tērpu” projekta vadītāja
(Projekta autors: biedrība “Vides Vārds”; finansējums: 1758 eiro)
Foto: Aigars Bērziņš

[:]

Pēdējais atjaunošanas datums: 28/02/2017 16:46
atpakaļ