Otrdiena, 2020. gada 20 . oktobris

Vārda dienas: Leonīda, Leonīds

  • -A
  • A
  • +A

21.novembrī – kino diena “Vietvalžos”

14.10.2020 14:00

21.novembrī Kultūrizglītības centra filiālē Salas pagastā “Vietvalži” notiks kino diena, kuras ietvaros bez maksas būs iespējams noskatīties divas Rīgas kinostudijas spēlfilmas.

Plkst. 14.00 “Latviešu strēlnieka stāsts” (1958) Ilgums 81 min.

Plkst.16.00 “Akmens un šķembas” jeb “Es visu atceros, Ričard!” Ilgums 83 min.

Vietas pie galdiņiem – vienas mājsaimniecības pārstāvjiem. Līdzi drīkst ņemt nelielu groziņu. Rezervēt vietas iespējams, zvanot administratorei: 20387272 vai rakstot uz e-pasta adresi: sabine.upeniece@babite.lv. (Vietu rezervācijai nepieciešams iesniegt vārdu, uzvārdu un telefona numuru).

Pasākuma laikā tiks ievēroti tā brīža MK noteikumi, distancēšanās un sanitārie protokoli.

Latviešu karavīrs laikmetu griežos

Novembris ir mēnesis, kad dzīvojam īpaši patriotiskās noskaņās, arī pieminot latviešu karavīrus, kuriem pagājušais gadsimts ir bijis skarbs gan kara gaitu ziņā, gan tajā, kāda vieta pie dažādām varām viņiem atvēlēta vēstures grāmatās un tautas atmiņā.

Ir svarīgi ne tikai pētīt un izzināt notikumus un faktus, ne tikai iegaumēt datumus un gada skaitļus, bet arī izprast, kā un kāpēc tā vai cita laika perioda mākslā un kultūrā tie ieguvuši attiecīgus veidolus un tēlus. Eduarda Pāvula vārds ļoti bieži tiek asociēts ar jēdzieniem “patiesība”, “patriots”, “ticamība”. Tā tas arī ir – savās aktiera un pilsoņa gaitās E. Pāvuls vienmēr bijis principiāls, uzticīgs savai pārliecībai un ideāliem, un tieši tāpēc skatītājs viņam nešaubīgi ticējis. Tāpēc bieži vien ne tikai Pāvula talantam bija izšķiroša nozīme lomu sadalē, bet arī tam, ka pie varas esošie paļāvās – skatītājs spēlēto uztvers kā patiesību.

Eduarda Pāvula lomu sarakstā ir vairāki karavīru tēli gan teātrī, gan kino. 21. novembrī aicinām uz “Vietvalžiem”, kur būs iespēja gan noskatīties divas filmas, gan uzzināt par to tapšanu un veidotājiem, gan pārrunāt attiecīgos Latvijas vēstures posmus. Tās abas stāsta par karu, karavīriem un sarežģītiem laikmetu griežiem – “Latviešu strēlnieka stāsts” par I Pasaules karu un latviešu strēlnieku likteni, bet “Akmens un šķembas” (“Es visu atceros, Ričard!”) – par latviešu leģionāriem. Abas filmas ir tapušas padomju laikā (1958. un 1966. g.) un, protams, to sižeta līnijas vai slīkst ideoloģijas jūrā. Mūsdienās ir būtiski runāt ne tikai par abās filmās atainotajiem vēstures notikumiem, bet arī par to, kā strādāja tā laika mākslinieki: vieni – pielāgojoties varas prasībām un radot tai noderīgu produktu, citi – spītējot vai runājot zemtekstos, rakstot starp rindām, lai tomēr pateiktu patiesību un neslēgtu nemitīgus kompromisus ar savu sirdsapziņu.

Visi tie, kas ir cīnījušies par Latviju, ir pelnījuši, lai viņus atcerētos un pieminētu – tieši tam mums ir dota Lāčplēša diena. Un mums ir dota arī iespēja šo piemiņu darīt spožu ne tikai ar zelta lauru vainagiem un sveču liesmām, bet arī ar savu apziņu, ar to, ka zinām savu vēsturi, spējam to objektīvi vērtēt un izturēties pret to ar cieņu.

Lāčplēša dienā plkst. 18.30 aicinām pievienoties sveču gājienam “Spuņciema ielas sadziedāšanās”. No KIC “Vietvalži” dosimies pa Spuņciema ielu uz “Vecupeniekiem”. Kopā ar mūziķiem Laumu Matuli un Induli Skrebeli sadziedāsimies ar māju iedzīvotājiem un aiz sevis atstāsim sveču gaismas ceļu. Nonākot galā, netālu no vietas kur 1919. gadā notika Spuņciema kauja starp Latvijas armiju un sarkanajiem strēlniekiem, kopīgi iedegsim ugunskuru, sasildīsimies ar karstu tēju, un vienosimies dziesmās, par brīvu Latvijas valsti.

Dace Ulpe,

Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” Izstāžu zāles vadītāja

Pēdējais atjaunošanas datums: 14/10/2020 14:00
atpakaļ