2018. gada 18 . janvārī

Vārda dienas: Antis, Antons

 • -A
 • A
 • +A

20. janvārī Barikāžu atceres pasākums “Vietvalžos”

16.01.2018 11:00
Barikāžu atceres pasākums 2018

2018. gada 20. janvārī Babītes novada Kultūrizglītības centra filiālē Salas pagastā “Vietvalži” notiks

BARIKĀŽU ATCERES PASĀKUMS

Plkst. 14:00

Bezmaksas kino seanss*/ dokumentālā filma

“VĒSTURE AIZ KADRA”

rež. R.Pipars, mūzikas autors M.Brauns, 2017

Plkst. 16.00

Pasākumu cikls

“SARUNAS PIE EIDA”

Sarunas ar Salas pagasta iedzīvotājiem, kuri piedalījušies 1991.gada barikādēs, viņu atmiņas par šo laiku.

Pasākumu cikls “Sarunas pie Eida” – nepiespiestā gaisotnē, E. Pāvula memoriālās izstādes telpā, visa gada garumā rosināsim domas, idejas, sarunas par mākslu, kultūru, vēsturi, Salas pagasta un Babītes novada cilvēkiem, viņu stāstiem, atmiņām un pieredzi.

Plkst. 17.00

IEVAS AKURĀTERES AKUSTISKAIS KONCERTS*


*Bezmaksas ielūgumus uz kino seansu un/vai koncertu iespējams saņemt īdz 19.01.2018. pie dežuranta:

 • Kultūrizglītības centrā Piņķos: darbdienās 8 – 20, sestdienās 10 – 16, tālr. 67914450. 
 • Kultūrizglītības centra filiālē Salas pagastā “Vietvalži”: no otrdienas līdz piektdienai 10 – 18, sestdienās 11 – 17, tālr. 20387272.

Dokumentālā filma “Vēsture aiz Kadra”, režisors R. Pipars, ~110 min

Aiz katra leģendāra kino kadra stāv cilvēki, kas to uzfilmēja.

Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas kino dokumentālisti, kas iemūžināja janvāra barikādes, Tautas manifestāciju Mežaparkā, Augstākā Padomes balsojumu 1990.gada 4.maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšanu Sv. Gara tornī, augusta puču un citus Trešās Atmodas notikumus stāsta, kā tapa labi pazīstamie kino materiāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas vēstures daļu. Mēs ieraudzīsim bieži vien anonīmo dokumentālā kino veidotāju sejas un uzzināsim, ko viņi pieredzēja un izjuta, atrodoties Atmodas epicentrā. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve un misijas apziņa – ir jāfilmē!

“Vēsture aiz kadra” izceļ no aizmirstības un košās, emocionālās krāsās atdzīvina līdz šim nepublicētus kinokadrus par vienu no Latvijas vēsturē svarīgākajiem laika posmiem, ļaujot Atmodai ieskanēties daudzbalsīgos, personīgos atmiņu stāstos.

 • Filmas režisors un montāžas režisors: Romualds Pipars
 • Filmas autori: Romualds Pipars un Sanita Grīna
 • Filmas operatori: Romualds Pipars, Jānis Pipars, Kristians Luhaers
 • Mūzikas autors: Mārtiņš Brauns
 • Skaņu režisors: Aivars Riekstiņš
 • Filmas producente: Baiba Urbāne
 • Filmu studija Ģilde

Sarunas pie Eida. Tikšanās, lai dalītos

Mēdzam teikt, ka laiks skrien, reizēm mums šķiet, ka tas velkas pavisam lēni vai pat stāv uz vietas. Tomēr ikdienā nemaz nav tik viegli izsekot laika plūdumam, un tas, kas mums šķitis pavisam pašsaprotams un noticis nupat, kādā brīdī izrādās pagājis, zudis un aizmirsts. Tā bieži gadās ar notikumiem, kas skar mūs pašus, kuros esam piedalījušies. Gan manā, gan daudzu citu atmiņā Atmodas laika notikumi un janvāra barikādes šķiet kā vakardienas notikums – atmiņas vēl ir spilgtas, spējam izjust gan to dienu satraukumu, bažas, sajust dūmu smaržu un karstas tējas apdedzinātas lūpas, nogurumu, aukstās naktis un milzīgo sirds siltumu apkārt. Ir pagājuši divdesmit septiņi gadi, un ir izaugusi jau vesela paaudze, kam tā nav pašu pieredze, vien atmiņu stāsti, filmas un fotogrāfijas. Šķiet, ir svarīgi nepazaudēt to īpašo sajūtu, kas bija raksturīga tam laikam – tāpat kā ir svarīgi nepazaudēt faktus un liecības, tomēr Atmodas laiks mūsu emocionālajā atmiņā ir saistīts ar sevišķu, nekam citam nepielīdzināmu saviļņojumu. Tiekoties dažādu paaudžu cilvēkiem, gan tiem, kas sargāja Rīgu un mūsu dzimstošo valsti ar savu klātbūtni, gan tiem, kas ar dziesmām atbalstīja sargus, gādāja par sviestmaizēm un tēju, gan tiem, kas mājās pie radioaparātiem un televizoriem gaidīja ziņas, gan tiem, kam šis laiks ir vēl viena lappuse vēstures mācību grāmatā, mēs gribam dalīties atmiņās un vienoties piederības sajūtā – tā, kā tas bija pirms 27 gadiem. Dalīties atmiņās, pārdzīvojumos, stāstos un piedzīvojumos, dalīties izjūtās un cerībās, piepildītos un nepiepildītos sapņos.

Eduarda Pāvula memoriālajā izstādē ir aplūkojama viņa Barikāžu dalībnieka piemiņas zīme – apbalvojums, kas viņam pašam bija ļoti nozīmīgs. Viņa atmiņas par šo laiku ir aktierim raksturīgajā stilā – ar vieglu joka un ironijas piedevu, taču tās glabā arī kādu ļoti būtiski niansi. Eduards Pāvuls bija Latvijas patriots šī jēdziena viscēlākajā un patiesākajā nozīmē, kas līdz savas sirds visdziļākajam stūrītim izjuta to, ka šī ir viņa zeme, un tai ir jāatdod viss, ko vien viņš ir spējīgs dot, neprasot pretī neko, tāpēc savā taisnīguma izjūtā viņš vēlāk daudz ko nespēja pieņemt un atbalstīt. “Mēs uz barikādēm gājām un teicām, ka latvieši būs noteicēji sava zemē, iesim pastalās, bet būsim brīvi. Arī es tā runāju. Kas tagad notiek? Dažam tauta ir pie vienas vietas un galvenais ir saraust bagātību, kamēr citi muļķi spriedelē par tautas nākotni. (..) Mērķim ir jābūt, ja tā nav, iznāk tikai muļļāšanās.” /E. Pāvuls 1998. gadā/

Latvijas Radio barikāžu laikā daudz atskaņoja latviešu autoru darbus, gan visdažādāko žanru mūziku, gan literāro darbu lasījumus, kuros līdz ar citiem tautā iemīļotiem aktieriem piedalījās arī Eduards Pāvuls. Viņa un Ievas Akurateres balsis mums ļaus 20. janvāra vakarā “Vietvalžos” uzburt to atmosfēru un sajūtas, kādas valdīja Latvijā 1991. gada janvārī, vai tas būtu Doma laukumā vai Zaķusalā, pie Saeimas ēkas vai savas mājas virtuvē pie radioaparāta. Saprotot to, ka neviens vēsturisks notikums nav ar vienu beigu datumu, mēs saprotam to, ka tas joprojām turpinās mūsu domās un dzīvēs. Ar šo apziņu mēs daudz drošāk, radošāk un aktīvāk varam turpināt procesu – to procesu, kas ir mūsu dzīve un arī vēsture.

Dace Ulpe,

Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā “Vietvalži” izstāžu zāles vadītāja

Pēdējais atjaunošanas datums: 16/01/2018 11:25
atpakaļ