2018. gada 23 . maijā

Vārda dienas: Leokādija, Leontīne, Ligija, Lonija

  • -A
  • A
  • +A

19.maijā aicinām uz Muzeju nakts aktivitātēm „Vietvalžos”

17.04.2018 13:40
IMG_1975

1997. gadā Berlīnē aizsākās interesanta un aizraujoša akcija, kas drīz vien guva milzu atsaucību, tajā iesaistoties 120 pilsētām citviet Eiropā, bet vēlāk arī tādās valstīs kā Argentīna un Filipīnas. Kopš 2005. gada Latvijā vairs nevienam nav svešs vārdu salikums „Muzeju nakts”. Šajā gadā Muzeju nakti pirmo reizi vadīsim arī „Vietvalžos”, sasaistot pasākumus ar Latvijas simtgadei veltīto tēmu „Šūpulis”. Ja uzlūkojam vārdu „šūpulis” kā arhetipu (universāli ietilpīgu simbolu), tajā varam ielikt ārkārtīgi daudz – gan ģimenisko un mātišķo pamatu un drošības sajūtu, ko saņemam ar šūpuļdziesmām, gan priecīgo un jautro, ko mūsos raisa šūpošanās izjūta, gan filosofisko, kas saistās ar dzīves un mūža (kas var būt ne tikai cilvēka, bet arī valsts mūžs) sākumu, ar cerībām un laba vēlējumiem, kas tiek likti šūpulī.
Muzeju nakts popularitāte ir skaidrojama dažādi – viens no iemesliem ir muzeju pieejamība ne vien bez maksas, bet arī neparastās darba stundās – vēlu vakarā un pat naktī. Otrs, ne mazāk būtisks, iemesls ir šīs akcijas sākotnējais mērķis – iepazīstināt plašu auditoriju ar muzeju kā vietu atpūtai, redzesloka paplašināšanai un jaunu zināšanu gūšanai aizraujošā un savdabīgā veidā. Bieži vien cilvēkiem ir priekšstats, ka muzejs ir vecu mantu, grāmatu un gleznu glabātava, bet muzeju darbinieki – putekļiem klāti, garlaicīgi ļautiņi, ar kuriem mūsdienu tehnoloģiju laikmetā nav nevienas kopīgas sarunu tēmas. Muzeju nakts ir palīdzējusi šos stereotipus lauzt, veicinot interesentu skaita pieaugumu ne vien akcijas naktī, bet arī pārējā gada garumā. Muzeju nakts ir izveidojusi saikni starp muzeju un apmeklētāju, kas sniedz izpratni, ka muzejs ir mijiedarbības process, kur svarīgs ir gan zinātnieks un sakrātās kolekcijas, to izpēte, gan apmeklētājs, kas tajā atrod vajadzīgo gan savām intelektuālajām, gan estētiskajām, gan izklaides vēlmēm.
„Vietvalži” vēl ir ceļa sākumā, lai šeit taptu īsts muzejs, tomēr saikni ar saviem apmeklētājiem veidojam tieši tā – mijiedarbībā. Tāpēc Muzeju nakts programmu esam iecerējuši plašu un interesantu ikvienam. Ar tēmu „Mans šūpulis kārts Salas pagastā” risināsim „Sarunas pie Eida” (sarunu cikls Eduarda Pāvula memoriālās izstādes zālē), kur aicinām piedalīties jaunus cilvēkus, kas savas dzīves gaitas uzsākuši Salas pagastā, gājuši šeit skolā, vēlāk izglītojušies tālāk, veidojuši karjeru, uzstādījuši augstus mērķus un tos sasnieguši. Runāsim par to, kāda nozīme viņu dzīvē bijusi vietai, kur pavadīta bērnība, kādas bijušas grūtības, izaicinājumi, bet varbūt arī priekšrocības, augot ārpus pilsētas. Šī saruna sasauksies ar Salas pagasta vēstures ekspozīcijas jaunuma – digitālas prezentācijas „Burvju spogulis” atklāšanu, kuras pirmais sižets ir veltīts ievērojamiem cilvēkiem, kas nākuši no Salas pagasta.
Muzeju nakts laikā gan bērni, gan pieaugušie varēs iesaistīties dažādās darbnīcās un spēlēs, bet Lielo balvu varēs iegūt, piedaloties erudīcijas un asprātības spēlē „Bīstamāks par gūgli” ģimeņu vai draugu un domubiedru komandām. Ar spēles nolikumu no 17. aprīļa varēs iepazīties Eduarda Pāvula memoriālās izstādes lapā sociālajā tīklā „Facebook” un „Vietvalžos”, kā arī pašvaldības mājaslapā, bet pieteikties spēlei – zvanot uz tālruņa numuru 67914921 vai sūtot pieteikumu uz e-pasta adresi dace.ulpe@babite.lv līdz 17. maijam. Nakti krāsaināku un maģiskāku – joprojām „Šūpuļa” tēmā – veidos amatierteātra „Kalambūrs” dalībnieki.
Muzeju nakts noslēgumā „Vietvalžos” paredzēts filmas „Mērijas ceļojums” nakts seanss. Šī filma stāsta par Mēriju Grīnbergu, kura 1944. gadā brīvprātīgi devās līdzi vilcienam ar Latvijas mākslas vērtībām un kopā ar tām atgriezās Rīgā. Vācu okupācijas spēki tās centās izvest, padomju okupācijas spēki atveda atpakaļ; Mērija savu pienākumu izpildīja līdz galam. Pateicības vietā par paveikto Mērija tika atlaista no darba muzejā, un viņas turpmāko dzīvi pavadīja nerimstošas aizdomas.
Uz tikšanos Salas pagasta „Vietvalžos” 19. maija vakarā!

Dace Ulpe,
Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centra filiāles Salas pagastā „Vietvalži” izstāžu zāles vadītāja

Pēdējais atjaunošanas datums: 26/04/2018 11:45
atpakaļ