Sestdiena, 2020. gada 06 . jūnijs

Vārda dienas: Ardis, Ingrīda

  • -A
  • A
  • +A

Baltā galdauta svētki Babītes novadā (03.05.2018.)

3. maijā Babītes novada iedzīvotāji tikās Kultūrizglītības centrā Baltā galdauta svētku svinībās, lai gremdētos atmiņās par dzīvi Babītes novadā pēdējos 28 gados un kopā ar dziedātāju Ievu Akurateri ļautos muzikāliem brīžiem Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā.

Pasākuma pirmā daļa bija veltīta diskusijai par Babītes novadu laika posmā no 1990. līdz 2018. gadam. Diskusijā „Ģimenei. Videi. Izaugsmei” klātesošos iesaistīja TV zvaigzne Juris Šteinbergs.
Sarunas ievadīja Babītes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Andrejs Ence, kurš klātesošos iepazīstināja ar savu stāstu par Babītes novada neseno vēsturi: par pirmo Tautas deputātu padomi (no 1990. gada), par bažām puča laikā, par iestāžu – bērnudārza, skolas, komunālās saimniecības – pārņemšanu, par kora „Atskaņa” pārņemšanu, zemes reformu, jauno ciematu veidošanos, mūzikas skolas dibināšanu un citiem notikumiem, kas veidoja Babītes novada pašvaldību tādu, kāda tā ir tagad.
Turpinājumā kora „Atskaņa” diriģente Ginta Pētersone klātesošajiem atklāja savu personisko stāstu par laikiem, kad cilvēka likteni vēlējās noteikt un ietekmēt tajos laikos pastāvošās instances. Un, atgādinot kultūras un dziesmas nozīmi latviešu neatkarības gara stiprināšanā, zālē tika atskaņots 1993. gada „Koru karu” videoieraksts, kur varēja dzirdēt jau tolaik slavenā kora „Atskaņa” priekšnesumu Vispārējo latviešu dziesmu un Deju svētku laikā.
Sarunu ciklu turpināja arborists, dārznieks un uzņēmējs Edgars Neilands, kurš stāstīja par vidi un ainavu, kāda patlaban turpina veidoties senās Annas baznīcas apkaimē Babītes novadā. Videoprezentācijā klātesošie iepazinās ar „Annas koku skolas” izveides gaitu, kā arī personībām, kas cilvēka acij paver jaunu redzējumu uz kokiem un daiļdārziem, un plānu attīstīt parku, ko varētu apmeklēt ikviens dabas mīļotājs tepat Babītes novadā.
Diskusijas noslēgumā vēsturniece Inga Sarma uzbūra šīs teritorijas vēsturisko ainu no cita skatpunkta, stāstot par cilvēkiem, kuri te dzīvojuši un kļuvuši slaveni ar savu ieguldījumu latviešu kultūras attīstībā (Ansis Leitāns, Kaspars Biezbārdis). Tāpat viņa pastāstīja, cik ļoti pagājušajā gadsimtā Salas pagasta iedzīvotāju dzīvi ietekmēja tieši teritorijas izvietojums. Tas atspoguļojās cilvēku ikdienas gaitās, piemēram, skolēnu došanos uz skolu Jūrmalā apgrūtināja upes šķērsošana ziemas periodā, un tas bijis attaisnojošs iemesls, lai pāris nedēļu skolu neapmeklētu. Salas pagastā vēl aizvien dzīvo senas dzimtas – pat no 16. gadsimta, un 21. gadsimta 90. gadi daudziem bija smagi, trūka iztikas līdzekļu, taču cilvēkos mita entuziasms, kas izgaismoja domas par savu valsti.
Baltā galdauta svētku izskaņā pasākuma viesus priecēja Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienai veltīts Ievas Akurateres koncerts, kurā piedalījās arī Leons Sējāns (ģitāra) un Matīss Akuraters (perkusijas), aicinot klātesošos muzikālā latviešu dziesmu ceļojumā.
Pasākumu organizēja Babītes novada pašvaldības Kultūrizglītības centrs.

PASĀKUMA FOTOGALERIJA

Ilze Aizsila,
Babītes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste

Pēdējais atjaunošanas datums: 24/05/2018 14:53
atpakaļ